هولدن کالفید

در هفته ای که گذشت از طریق روزنامه متوجه درگذشت سالینجر در سن ٩١ سالگی شدم. متن درگذشت این نویسنده و مقاله ای در مورد این نویسنده به عنوان تولستوی آمریکایی نظر من رو کاملا به خودش جلب کرد.
در ٢۵ سالگی و مطالعاتم تاکنون با یقین کامل می تونم عرض کنم که رمان
ناتوردشت و شخصیت قهرمان داستان به نام هولدن کالفید از این نویسنده بیشترین تاثیر از یک شخصیت جذاب داستانی که مطابق با واقعیت شکل گرفته رو بروی من گذاشت.
پسری ١۶ ساله که با بیان بسیار زیبای محاوره ای شما رو با دنیای نوجوانی خودش آشنا می کنه. از تعارضات و مشکلات زندگیش با شما صحبت می کنه و با بیان دیدگاه هایش از دوستی ها و دنیای پیرامونش شما رو مجذوب خودش می کنه.
ده سال از اولین بار که این کتاب رو مطالعه کردم و چند ماه پیش که دوباره کتاب رو مرور کردم می گذره و هنوز فکر می کنم خط به خط بیان زندگی از نگاه هولدن کالفید اون احساس و تفکریه که من به اون نیاز داشتم. گذر از خط های قرمزی که مثل حصار به دور زندگی کشیده شده و جرات برای پا گذاشتن به اون و چشیدن طعم حرکت به سمت خواسته ها. خطوط قرمزی که تنها دید ما از اون گفتار کسانیه که شاید هیچ وقت در مورد درست بودن افکار و نظریاتشون بحث نکردیم و یکسره به عنوان حجت بودنش سر تعظیم فرود آوردیم.

پی نوشت : شاید براتون جالب باشه که بدونید که رمان کافه پیانو به عنوان رمان برتر سالهای اخیر( که اتفاقا اصلا اون رو نپسندیدم) به شخصیت خیالی هولدن کالفید تقدیم شده.

در ضمن کتاب ناتور دشت رو با ترجمه کریمی و نجفی رو مقایسه کردم و بدون تردید ترجمه محمد نجفی بسیار بهتر و گیراتر بود.

/ 3 نظر / 30 بازدید
پگاه

سلام پست قبلی را نخوندی؟ در مورد پیتراهای اینجا ، پیدا کردن نان لواش ، و sobeys ، در مورد همایش های دانشجوهای اینتر نشنال ، حراج های ژانویه ...نوشتم . ذره ذره پیش میاد پشت هم که اتفاق نمی افته...

پگاه

http://bamdadesadegh.blogspot.com/2010/01/normal-0-false-false-false-en-ca-x-none_22.html

سهیل نوروزی

سلام متشکرم از مطلبتون در مورد مصاحبه عقیدتی سیاسی خیلی مفید بود من هفته آینده مصاحبه دارم واسه کارشناسی دادگستری از گوگل مطلبتو آوردم و خوندم عالی بود راستی 27 رجب چه روزیه !!!! [خنده]