دنیای سوفی!

سلام

کتاب دنیای سوفی رو می خونم. کتابی که برادرم بهم هدیه داده. خوندن تاریخ فلسفه برام یه تجربه جدید و در عین حال شیرینه.

از بین فیلسوفها ، نظریات اسپینوزا رو بیشتر می پسندم.

اسپینوزا معتقده که اختیاری که انسان از اون برخورداره در مقابل جبری که در مقابلش قرار داره ضعیف و ناچیزه.همه انسانها توابع قوانین حاکم بر طبیعتند. جبری که از اون یاد میکنه رو تابع طبیعت درونی و برونی می دونه.مثلا شاید ما در خوردن مختار باشیم ولی آیا می تونیم اصلا غذا نخوریم؟ می تونیم بیش از یک حد خاص غذا بخوریم؟
آیا یک شیر می تونه گوشت نخوره و برخلاف طبیعتش به گیاه خواری رو بیاره؟

البته طبیعتی که اسپینوزا از اون اسم می بره به نوعی منظور خداست! اسپینوزا با این نظر که خداوند خالق مخلوقات است و اکنون در بالای سردرحال نظاره گر بودن اعمال ماست مخالفه و خدواند رو در واقع جهان و دنیای اطراف می دونه! و تمامی اعمال و حرکات رو نمودی از اختیار و خواست خداوند می دونه.

اسپینوزا جوهره وجودی طبیعت رو در یگانگی روح یا نفس و جسم می دونه. برخلاف دکارت که جوهره وجودی رو در استقلال روح و جسم از هم می دونست.

البته دکارت هم نظریات جالبی داره! استدلال های دکارت در اثبات وجود خداوند خوندنیه ولی تا حدودی پیچیده!

دکارت معتقده در همه چیز باید شک کرد!! در واقع دکارت در اثبات خدا از شک در وجود خودش شروع می کنه و بعد از اثبات وجود و هستی خودش به اثبات خدا می پردازه. توی فلسفه به این کار خردگرایی می گن.

خیلی ها از خوندن فلسفه حالت تهوه بهشون دست میده . نیشخند به نظر من هیچ موضوعی به خودی خود حال به هم زن نیست! لبخند مگر اینکه نویسنده یا روای ،موضوع رو بد و حال به هم زن بیان کنه.

/ 6 نظر / 27 بازدید
علي

دنياي سوفي بهترين كتاب براي كساييه كه به طور تخصصي فلسفه رو دنبال نكردن و ميخوان اطلاعاتي در زمينه ي فلسفه داشته باشن به بيشتر از سي زبون زنده دنيا ترجمه شده

علي

همونطور كه اشاره كردي اسپينوزا به تعالي خدا اعتقاد نداشت به خاطر همين حرفهاش هم بود كه از جامعه ي يهود طردش كردن (دين اصليش يهودي بود) و براش لعنتنامه نوشتن و تكفيرش كردن

فرزانه محمدیان

وای...ترسیدم,مدتیه درگیر همین فلسفه هام ,دنیای سوفی رو نخوندم,فقط اسمشو شنیده بودم,ولی خودم به حرفای اسپینوزا رسیده بودم,خیلی دنیا برام وحشتناک شده بود,همه چی پوچ بود,احساس می کردم ما آدما عروسکای خیمه شب بازیه خداییم![ناراحت]حتی خودشم تو قرآن میگه این دنیا بازیچه ای بیش نیست!! راستی من امسال کنکور ارشد دارم دیگه باید دنبال درس باشم نه پول درآوردن!

مهدی

من فکر میکنم همه فیلسوفها به نوعی درست گفتن...آخرش هم خودمون باید بریم ببینیم چه خبره ولی میدونی ... اینکه آدم قبلش بدونه خوب خیلی بهتره و مطالعه در مورد خداوند مدتها برای من هیجان انگیز بود و هنوز هم هست. اون شیر اسپینوزا هم خوب البته شاید هیچوقت دلش نخواد علف بخوره!

بهداد

سلام .مهندس خسته نباشيد داتشگاه من وشما حدودا 40كيلومتر با يكديگر فاصله دارند.{خميني شهر اصفهان}حدس ميزنم اساتيد ي نظير دكتر موسوي و زاغيان در دانشگاه صنايع دفاع تدريس ميكنند. حرفي زده بوديد در مورد مشروطي . ... با با شما ديگه چرا ؟؟ما درس نميخونيم .شما ديگه چرا؟دانشگاه شما سخت گير . {بگذريم از اينكه مشروطي مربوط به قبل بوده}.به نظر من سطح دانشگاه شما بالاست.ابداعات زيادي داخل قسمت پزوههشي شما از طرف دانشجويلن و اساتيد صورت ميگيرد. اخبار اصفهان خيلي زياد روي اينها مانور ميدهد.

تهوه یا تهوع؟