مکانیکار
درباره وبلاگ
محمد جواد

از آغاز دوره دانشجویی نوشتم و از اون موقع نزدیک به 10 سال می گذرد
نويسندگان
صفحات وبلاگ
            
RSS Feed

سلام

خدا بیامرزد رفتگان این احمدی نژاد حداکثر! واسه اینکه منبع برکت واسه دانشجوها شده. خدائیش مقدار وام های دانشجویی بیشتر شده و کیفیت غذا و بعضی چیزها بهتر شده.

بدجور در پی این موضوعم که بدونم یه دانشجوی خصوصا فنی توی کشورهای به قول معروف صنعتی و پیشرفته درسهاشون چطور آموزش داده میشه واقعا رشته های فنی هم باید مثل ریاضی و فیزیک تئوری های محض باشه؟

داشتم به این موضوع فکر می کردم که اگر به قول استادمون ما از نظر دروس خیلی بیشتر از اونها آموزش می بینیم پس چرا یه مهندس ما با یه مهندس کشور صنعتی قابل قیاس نیست؟ چرا بحث عمل که مطرح میشه ما قابل قیاس با اونها نیستیم.

به این موضوع پی بردم که ما تو بعضی زمینه های درسی واقعا نیاز به به روز رسانی دائم هستیم.تو رشته ریاضی شاید ده سال بگذره هیچ اتفاق خاصی برای یه ریاضیدان نیفته اگه با نظریات جدید آشنا نشه ولی تو دروس فنی و برای یه مهندس این طور نیست. مثلا چطور میشه برای طراحی یک قطعه از نظریات دقیقا صد سال پیش استفاده کنیم و انتظار داشته باشیم صنعتمون بچرخه؟

استادمون میگه که دونستن این نظریات برای شروع و طراحی پایه ای لازمه ، ولی به این اشاره نمی کنه که واقعا دوره لیسانس باید به گذروندن این نظریات ناکارامد به اتمام برسه.

جالبه بدونید که مثلا بحث تئوری های شکست و بررسی نقش تنشها و استفاده از دایره مور که نقش اساسی تو خیلی از واحدهای درسی مکانیک و حتی خیلی از رشته های فنی دیگه داره دقیقا برای اولین بار در سال ۱۹۰۰ میلادی مطرح شد و الان دیگه هیچ استفاده عملی و واقعی توی کشورهای صنعتی از این مباحث نمیشه. در حالی که به عنوان یک دانشجوی مکانیک تو بخش طراحی اجزا ماشین مهمترین درسم با خوندن این مباحث گره خورده.موضوع مطلب :

یکشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٥ :: ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ
محمد جواد