مکانیکار
درباره وبلاگ
محمد جواد

از آغاز دوره دانشجویی نوشتم و از اون موقع نزدیک به 10 سال می گذرد
نويسندگان
صفحات وبلاگ
            
RSS Feed

سلام...

با خودم گفتم يه متن کوتاه بهتر از اصلا ننوشتنه،به همين اميد اومدم پای کامپيوتر  

علم مکانيک در موارد بساري باعث رشد علم رياضي شده است.f

" لئوناردو داوينچي" :
مکان
يک بهشت علوم رياضي است،چرا که انسانها از طريق آن به
م
يوه ي زيباي علم رياضي دست پيدا کردند.

مکانيک علم حرکت اجسام و عوامل ايجاد کننده ي آن،يعني نيروها،وهمچنين علم تعادل اجسام در حالت سکون(نسبي) که حالت خاصي از حرکت(سرعت صفر است) را بررسي مي کند،مي باشد.

اگر بخواهيم علم مکانيک را به دو بخش عمده تقسيم کنيم مي توان گفت که يک بخش آن استاتيک(بررسي اجسام در حالت تعادل و سکون) و ديگري ديناميک(علم بررسي اجسام در حالت پويا و در حال حرکت) مي باشد.

مکانيک از قديميترين بخشهاي فيزيک است.دورانهاي علم فيزيک و به تبع آن مکانيک را مي توان به سه دوره تقسيم کرد:فيزيک باستان و قديم،فيزيک کلاسيک و فيزيک مدرن

مباني مکانيک کلاسيک فاقد اعتبار مي باشد.هر گاه سرعت جسم به سرعت نور نزديک گردد.در اين صورت نظريه ي نسبيت مطرح مي شود.همچنين کاربرد قوانين مکانيک در بررسي ذرات ريز اتمي نيز محدود مي باشد.در اينجا مکانيک موج به بيان ديگر مکانيک کوانتوم و به بيان ديگر مکانيک نوين صحبت مي شود.

توسعه ي علوم در اروپا در قرن 15 وارد مرحله ي جديدي شد به طوري که در دو قرن متوالي،علوم طبيعييزيک) و فلسفه ي طبيعت از هم به متمايز گرديد.اوج اين تحول در سال 1687 موقعي که نيوتن در کتاب مباني مکانيک کلاسيک را مطرح کرد، اتفاق افتاد.فاصله ي آن زمان تا تا سال 1900 ميلادي را که ماکس پلانک مفهوم کوانتوم را وارد کرد،دوران فيزيک کلاسيک مي نامند.پس از آن فيزيک وارد مرحله اي تازه اي شد که فيزيک نوين ماحصل آن است.

هر چند که رشته ي مکانيک در دانشگاه به تعويض روغني معروفه و از ديدگاه تعريفي يک جز لاينفک از فيزيکه ولي واقعيت اينه که اين رشته در اين تعريف ها نمي گنجه و آشنايي بسيار کمي با اين رشته در عوام وجود داره و در يک نگاه کلي بايد گفت از توانايي هاي يک مهندس مکانيک تصوري نزديک به تعميرکار ماشين وجود داره

انشاالله يه متن رو هم به معرفی رشته ی مکانيک(مختصر و مفيد) اختصاص می دهم.موضوع مطلب :

دوشنبه ۱٧ اسفند ۱۳۸۳ :: ٦:٢٠ ‎ب.ظ
محمد جواد